عصر هوش مصنوعی (AI) در برابر ماست و بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار نگرانند که نتوانند در این زمینه مناسب بمانند.

طبق گفته تیمی از محققان آزمایشگاه ملی Oak Ridge وزارت انرژی ایالات متحده، این احتمال وجود دارد که هوش مصنوعی از اوایل سال 2040 جایگزین توسعه دهندگان نرم افزار شود. محققان اظهار داشتند “روند برنامه نویسی نشان می دهد که توسعه نرم افزار در آینده تغییر اساسی خواهد کرد: ترکیبی از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی و فن آوری های تولید کد به گونه ای بهبود می یابد که ماشین ها، به جای انسان، تا سال 2040 بیشتر کد خودشان را خواهند نوشت”
در حالی که برخی از توسعه دهندگان نرم افزار به سرنوشت خود ناامیدانه تن داده اند، بیشتر آنها می خواهند بدانند که هوش مصنوعی دقیقاً چگونه تغییر نرم افزار را تغییر می دهد تا بتوانند در اسرع وقت مهارت های جدید مرتبط را کسب کنند. آندره کارپاتی، دانشمند سابق تحقیق در OpenAI که اکنون به عنوان مدیر هوش مصنوعی در تسلا خدمت می کند، معتقد است: “بخش بزرگی از برنامه نویسان آینده مخازن نرم افزاری پیچیده را نگهداری نمی کنند، برنامه های پیچیده ای نمی نویسند یا اجراکننده آنها را تجزیه و تحلیل نمی کنند. آنها داده هایی را که از شبکه های عصبی تغذیه می کنند، جمع آوری، تمیز، دستکاری، برچسب گذاری، تجزیه و تحلیل و تجسم می کنند.”
برای رفع شکافی که در موفقیت آمیز بودن صنعت توسعه نرم افزار وجود دارد، خود توسعه دهندگان نرم افزار باید بدانند که مجموعه مهارت های آنها باید تغییر کند. بر اساس گزارشی از سایت جستجوی شغل در واقع، سه شغل مورد تقاضای هوش مصنوعی در بازار دانشمند داده، مهندس نرم افزار و مهندس یادگیری ماشینی هستند. تقاضا برای این نقشها و سایر نقشهای مرتبط با هوش مصنوعی طی سه سال گذشته بیش از دو برابر شده است و انتظار می رود با همان سرعت رشد کند. مهارت هایی که توسعه دهندگان نرم افزار برای مهارت در پروژه های هوش مصنوعی نیاز دارند شامل ریاضیات، جبر، حساب، آمار، big data، داده کاوی، علوم داده، یادگیری ماشینی، محاسبات شناختی، تجزیه و تحلیل متن، پردازش زبان طبیعی،R ،Hadoop ، Spark و بسیاری دیگر خواهد بود. توسعه دهندگان نرم افزار نیازی به دانستن جزئیات پیچیده جدیدترین الگوریتم های یادگیری ماشینی یا تسلط کامل بر زبان برنامه نویسی مدرن برای کار بر روی پروژه های هوش مصنوعی را ندارند، اما به همان اندازه اگر در یادگیری مهارت های جدید همپای تجارت نباشند قادر به حرکت در چشم انداز هوش مصنوعی نخواهند بود.
هوش مصنوعی به طور بنیادی توسعه نرم افزار را تغییر شکل داده و توسعه دهندگان نرم افزار را مجبور به کسب مهارت های جدید برای حفظ ارتباط می کند. کسانی که با موفقیت بیشتر با دوره آینده سازگار شوند از فرصتهای شغلی فراوانی بهره مند می شوند، اما این روند به طرز تفکر متفاوتی از بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار نیاز دارد.

بیشتر بدانید: https://lnkd.in/dJPVuxZ